Начало Местен фокус Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова
6533
България

Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова

Въпросът е не дали, а кога ще бъде приет закон за лобизма.Това каза в интервю заместник-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова.

| 26 Октомври 2024, 16:07 ч.
Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова
Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова
Снимка © Министерство на правосъдието

Въпросът е не дали, а кога ще бъде приет закон за лобизма. Това каза в интервю заместник-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова. По думите лобирането пред публичните власти в полза на заинтересовани лица е легитимна дейност, когато е прозрачно. Лобизмът по своята същност е важен инструмент за противодействие на корупционните практики. Въвеждането на ясна дефиниция що е това лобизъм е изключително важен въпрос, посочи Мечкунова. Тя заяви, че предстои сложен дебат на много нива. По думите очакванията към бъдещия закон, както и към Министерството на правосъдието, като водеща институция в подготовката на проекта, са големи. 

Необходимостта от продължаване на диалога Европейски съюз - Израел и прилагането на споразумението за асоцииране, е от ключово значение за намиране на трайно решение на конфликта в региона на базата на две държави, заяви зам.-министърът на външните работи Елена Шекерлетова на Съвета „Външни работи“ в Брюксел, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

Това стана по време на дискусия по повод предложението на върховния представител Жозеп Борел да бъде суспендиран политическия диалог ЕС-Израел.

Българският заместник външен министър акцентира върху необходимостта от деескалация на конфликта, подновяване на дипломатическите усилия и недопускане на разрастването на военните действия в региона.

„България подкрепя изпълнението на Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН за незабавното и безусловно освобождаване на всички заложници и прекр

Товарните автомобили към момента преминават през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Пропускането е възстановено малко след 01:00 часа тази нощ. Все още има 11 километра колона пред граничния пункт, тъй като обработката на "вход" и "изход" се извършва на ръчен режим, каза областният управител на Ямбол Николай Костадинов.

От снощи е създадена организация за спиране на камионите, движещи се към граничния пункт. Те изчакват на международния път I-7, в района на бившето летище край с. Тенево. В момента там има около 30 тежкотоварни автомобили, посочи Костадинов. По думите му се очаква в ранния следобед колоната да премине, тъй като от турска страна са уверили, че ще заработи автоматизираната система за обработка. Леките автомобили и автобуси преминават безпроблемно през граничния пункт.

Колони от тирове вчера се образуваха пред граничните пунктове "Капи

Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) връчи годишните си награди на партньори и фирми. Събитието се проведе в конферентната зала на хотел "Рила" в курортен комплекс Боровец. Годишните награди на Камарата се връчват за най-добре развиващи се предприятия, за успешни износители на мебели и дървесина. 

За най-бързо развиващо се микропредприятие награда бе присъдена на фирма "Техновита" ЕООД. Номинации получиха "Алфа Ер Ти Дизайн" и Джепето Машинари. Наградата връчи кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

Компанията "Пъчков" получи наградата за най-бързо развиващо се малко предприятие. Номинирани бяха също "Лигна Груп" и "Хармонт. Наградата беше връчена от инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. 

В категорията за най-бързо развиващо се

Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.  

В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат

Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.

Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените

Министерството на правосъдието полага системни и последователни усилия, насочени към изпълнение на ангажиментите на страната във връзка с регулирането на лобизма. България използва капацитета на Групата държави срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, която подпомага страните членки в борбата с корупцията чрез динамичен процес на взаимна оценка за прилагането на антикорупционните инструменти на Съвета на Европа, каза Мечкунова.

Тя припомни, че още през септември 2022 г. е била изготвена самооценка на съответствието на законодателството, политиките и практиките на България с препоръката на Съвета относно принципите на прозрачност и почтеност при лобирането (OECD/LEGAL/0379). Тази самооценката беше преработена през месец юни тази година, за да съобрази актуализираните стандарти за прозрачност и почтеност в лобирането и влиянието, съгласно ревизираната Препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), каза заместник-министърът.

Друг, по думите , важен етап в работата е било изготвянето на проект на концепция за лобизма. Въз основа на анализ на добрите европейски практики в областта на регулирането на лобизма, междуведомствена работна група в Министерството на правосъдието изготви проект на Концепция за регулация на лобистките дейности, като основа на бъдещата законодателна уредба. За да достигне до всички заинтересовани граждани и организации, проектът на концепция беше публикуван за обществени консултации на интернет страницата на Министерството на правосъдието и на Портала за обществени консултации в периода от 17 ноември до 18 декември 2023 г., припомни Мечкунова.

За да се осигури успешното изпълнение на ангажиментите на Република България, проектът на Концепция беше съгласуван предварително с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и с Европейската комисия (ЕК). Получените препоръки и коментари бяха взети предвид във финалния проект на Концепция, който беше утвърден от министъра на правосъдието през месец юли тази година, посочи Мечкунова. 

Когато се извършва при неравнопоставени условия и по непрозрачен начин, лобирането може да се превърне в нелегитимно влияние. Условие за присъединяване на България към ОИСР е съобразяването на националното законодателство с Препоръка на Съвета относно принципите за прозрачност и почтеност в лобирането (OECD/LEGAL/0379)10. Нашата страна е поела ангажимент към Европейския съюз за провеждане на реформата „Влизане в сила на законодателни мерки за регулиране на лобистки дейности“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Нуждата от такава регулация е констатирана и в доклада за България от Петия кръг на оценка на Групата държави срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, а също и в годишните доклади на ЕК относно върховенството на закона за 2021 г. и 2022 г., припомни заместник-министърът.

На границата с Турция трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни (ГПКК) "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" на изход за товарни автомобили, съобщава на страницата си Главна дирекция „Гранична полиция” на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.

Трафикът е интензивен на ГКПП "Никопол", ГКПП "Кардам" и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили на границата с Румъния. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8

Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева. 

Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза. 

За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да

Мъж на 51 г. е задържан за срок до 24 часа, след като е установено да управлява автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,13 промила. Това съобщават от областната дирекция на МВР в Ловеч.

Шофьорът е заловен при полицейска проверка на пътя Плевен - Ловеч, в района на бензиностанция на входа на Ловеч. По случая е образувано бързо производство.

Друг, 26-годишен шофьор от Тетевен е управлявал лек автомобил с 1,5 промила в издишания въздух.

Припомняме, че миналата седмица в Ябланица бе задържан 49-годишен да шофира с 2,86 промила алкохол.

Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове.  Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. 

Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.

Началото на з

Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.

Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.

„Радвам с

На въпрос каква е целта на Концепцията и ще може ли през нея, както и през дебатите около нея, да бъде дадена точна дефиниция на „лобизъм“, Мечкунова посочи, че лобизмът по своята същност е важен инструмент за противодействие на корупционните практики. Една от целите на Концепцията е да очертае ясно границата между лобирането, като допустима и легална дейност, и недопустимите корупционни практики. Затова въвеждането на ясна дефиниция що е това лобизъм е изключително важен въпрос. В Концепцията сме предложили дефиниция за лобизъм въз основа европейския опит и достиженията на някои държави с традиции в лобирането. Тази дефиниция, разбира се, ще бъде подложена на широка обществена дискусия, в която е възможно да претърпи промени, каза заместник-министърът.

Концепцията ще бъде основа за разработване на конкретни законодателни предложения за регулиране на лобистките дейности, създаване на правила и стандарти за лобизма, които осигуряват прозрачност и почтеност в лобирането. Въвеждането на стандарти и изисквания за прозрачност и отчетност при вземането на управленски решения ще допринесе за укрепване на доверието към публичната власт, добави Мечкунова.

Заместник-министърът посочи, че работната група в Министерството на правосъдието е изследвала и четирите опита до момента да има такъв закон, който макар и неуспешен е поставил пред обществото темата за лобизма още през 2002 г., когато в Народното събрание е внесен първият законопроект. Сегашната ситуацията обаче е по-различна. Ние сме изправени пред предизвикателството да създадем такава правна уредба на лобизма, която да отговаря на очакванията на нашите международни партньори и да изпълни поетите ангажименти от страна на Република България, каза тя.

Междувременно, на европейско ниво започна обсъждането и предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за установяване на хармонизирани изисквания във вътрешния пазар относно прозрачността на представителството на интереси, извършвано от името на трети държави, и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937. Бъдещата законодателна уредба ще бъде съобразена и с разпоредбите, попадащи в обхвата на това предложение, каза Мечкунова.

Тук искам да подчертая важната роля в този дебат и на медиите. Позволявам си да направя и една малка препратка към Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Причината е, че посланието и духът на закона трябваше да са други, а той сякаш остана по-познат като ,,законът за доносниците‘‘ и хората не успяха да припознаят и разберат идеята, смисълаи важността на този закон, който имаше за задача да предпази сигналоподателите от действия с цел отмъщение и да се чувстват свободни и защитени, когато упражняват своите граждански права, каза Мечкунова.

По думите дебатът за бъдещата уредба на лобизма продължава. В момента в Министерството на правосъдието се актуализира съставът на междуведомствената работна група, от която се очакват и първите предложения за нормативни текстове. Следващата стъпка от законотворческия процес е провеждането на обществени консултации по изработения законопроект. В тази фаза образно казано е „отворена вратата“ за всички, които желаят да участват в процеса по изработването на нормативния акт, като дадат своите предложения и виждания за бъдещата уредба на лобизма, каза Мечкунова. Тя добави, че законопроектът ще бъде подложен и на т.нар. междуведомствено съгласуване с всички министри и правоприлагащи органи, имащи отношение по темата. Законът за нормативните актове предвижда и изследване на съответствието на проекта на закон с практиката на Европейския съд по правата на човека, като за целта се изготвя справка от специализирана дирекция на Министерството на правосъдието, каза тя. 

Всеки законопроект задължително се съгласува и с Комисията за противодействие на корупцията относно наличието на корупционен риск. След тези многобройни процедури, законопроектът се окомплектова и се внася на заседание на Министерския съвет за одобрение, а оттам в Народното събрание. Чрез този акт изпълнителната влат „предава щафетата“ на законодателния орган. След като бъде внесен в парламента, законопроектът ще бъде подложен отново на политически и експертен дебат, посочи Михаела Мечкунова.

Необходимо е да се постигне достатъчно добра основа за създаване на ефективно работещо законодателство. Надяваме се този процес да приключи възможно най-скоро, но към момента краен срок не може да бъде предвиден, каза тя. 

Мечкунова обясни, че концепцията за лобизма е разработена след проучване на добрите европейски практики в областта на регулирането на лобистките дейности. Прегледът показва, че всяка държава членка може да определи подходящия законодателен подход за регулиране на лобистките дейности в светлината на специфичен национален контекст и обстоятелства. Законодателните подходи на „нормативно регулиране“ включват законови правила, които са задължителни за лобистите и, според случая, за длъжностните лица, които имат контакт с тях. Такива системи включват санкции от административен или наказателен характер при нарушение на установените правила, като варират от предупреждения, глоби до лишаване от свобода. Възприети са и подходи на „саморегулация“, които позволяват на лобистите сами да приемат правила за поведение и да предвиждат санкции за нарушения, коментира още заместник-министърът.

Прегледът на практиките на държавите членки на ОИСР показва, че са възприети различни подходи спрямо националния контекст. Като конкретни регулаторни модели, от които е заимстван опит, са тези на Германия, Ирландия, Австрия, Франция, Литва и др., добави Мечкунова.

Освен това въз основа на неотдавнашните изменения в законодателствата на Германия, Чехия и Ирландия концепцията се фокусира върху приемането на нов всеобхватен закон, който да включва всички необходими мерки за реформа. Концепцията има пълни или частични аналози в законите на няколко европейски държави по отношение на дефинирането на лобистките дейности и изключенията за дейности като дипломатически дейности (Австрия, Германия, Латвия), професионални дейности на журналисти (Германия, Литва), дейности на политически партии (Австрия, Франция, Германия, Латвия, Литва), дейности на религиозни организации (Австрия, Франция, Германия, Литва) и др., информира заместник-министърът.

По повод състоялата се скоро среща в Министерството на правосъдието, на която бяха обсъждани възможностите за правно регулиране на лобистката дейност у нас, Мечкунова припомни, че в срещата са участвали Българо-швейцарската търговска камара, Асоциацията на италианските предприемачи, Американската търговска палата в България, Британско- българската бизнес асоциация, Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал в България, националното представителство на „Прозрачност без граници“ и Националната организация на митническите агенти.

Основният извод от дискусията е, че очакванията към бъдещия закон, както и към Министерството на правосъдието, като водеща институция в подготовката на проекта, са големи. Ние съзнаваме тази отговорност и ще предприемем необходимите мерки за осигуряване на широк обществен диалог при подготовката на законопроекта, посочи още заместник-министърът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
Прожекции на филма „Гунди-легенда на любовта“ ще има в Смядово в Народното читалище „Братство - 1860“. Те са от 12:00 и от 17:00 часа. От 15:00 ч. ще бъде п ...
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
До 20:00 часа днес движението на превозни средства по част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще преустановено. Това съобщиха от община Бургас. Ограничението ще важи з ...
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд", съобщиха от местната администрация. Общината предоставя тази подкрепа от 1 октомв ...
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение. Те ще ...
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза на брифинг служебният министър на вътрешните ...
Тикер в 11:09 ч.
Прожекции на филма „Гунди-легенда на любовта“ ще има в Смядово в Нар ...
Начало Местен фокус
6533
България

Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова

Въпросът е не дали, а кога ще бъде приет закон за лобизма.Това каза в интервю заместник-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова.

| 26 Октомври 2024, 16:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова
Въпросът е не дали, а кога България ще има закон за лобизма, каза заместник-министър Михаела Мечкунова
Снимка © Министерство на правосъдието

Въпросът е не дали, а кога ще бъде приет закон за лобизма. Това каза в интервю заместник-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова. По думите лобирането пред публичните власти в полза на заинтересовани лица е легитимна дейност, когато е прозрачно. Лобизмът по своята същност е важен инструмент за противодействие на корупционните практики. Въвеждането на ясна дефиниция що е това лобизъм е изключително важен въпрос, посочи Мечкунова. Тя заяви, че предстои сложен дебат на много нива. По думите очакванията към бъдещия закон, както и към Министерството на правосъдието, като водеща институция в подготовката на проекта, са големи. 

Необходимостта от продължаване на диалога Европейски съюз - Израел и прилагането на споразумението за асоцииране, е от ключово значение за намиране на трайно решение на конфликта в региона на базата на две държави, заяви зам.-министърът на външните работи Елена Шекерлетова на Съвета „Външни работи“ в Брюксел, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

Това стана по време на дискусия по повод предложението на върховния представител Жозеп Борел да бъде суспендиран политическия диалог ЕС-Израел.

Българският заместник външен министър акцентира върху необходимостта от деескалация на конфликта, подновяване на дипломатическите усилия и недопускане на разрастването на военните действия в региона.

„България подкрепя изпълнението на Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН за незабавното и безусловно освобождаване на всички заложници и прекр

Товарните автомобили към момента преминават през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Пропускането е възстановено малко след 01:00 часа тази нощ. Все още има 11 километра колона пред граничния пункт, тъй като обработката на "вход" и "изход" се извършва на ръчен режим, каза областният управител на Ямбол Николай Костадинов.

От снощи е създадена организация за спиране на камионите, движещи се към граничния пункт. Те изчакват на международния път I-7, в района на бившето летище край с. Тенево. В момента там има около 30 тежкотоварни автомобили, посочи Костадинов. По думите му се очаква в ранния следобед колоната да премине, тъй като от турска страна са уверили, че ще заработи автоматизираната система за обработка. Леките автомобили и автобуси преминават безпроблемно през граничния пункт.

Колони от тирове вчера се образуваха пред граничните пунктове "Капи

Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) връчи годишните си награди на партньори и фирми. Събитието се проведе в конферентната зала на хотел "Рила" в курортен комплекс Боровец. Годишните награди на Камарата се връчват за най-добре развиващи се предприятия, за успешни износители на мебели и дървесина. 

За най-бързо развиващо се микропредприятие награда бе присъдена на фирма "Техновита" ЕООД. Номинации получиха "Алфа Ер Ти Дизайн" и Джепето Машинари. Наградата връчи кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

Компанията "Пъчков" получи наградата за най-бързо развиващо се малко предприятие. Номинирани бяха също "Лигна Груп" и "Хармонт. Наградата беше връчена от инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. 

В категорията за най-бързо развиващо се

Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.  

В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат

Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.

Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените

Министерството на правосъдието полага системни и последователни усилия, насочени към изпълнение на ангажиментите на страната във връзка с регулирането на лобизма. България използва капацитета на Групата държави срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, която подпомага страните членки в борбата с корупцията чрез динамичен процес на взаимна оценка за прилагането на антикорупционните инструменти на Съвета на Европа, каза Мечкунова.

Тя припомни, че още през септември 2022 г. е била изготвена самооценка на съответствието на законодателството, политиките и практиките на България с препоръката на Съвета относно принципите на прозрачност и почтеност при лобирането (OECD/LEGAL/0379). Тази самооценката беше преработена през месец юни тази година, за да съобрази актуализираните стандарти за прозрачност и почтеност в лобирането и влиянието, съгласно ревизираната Препоръка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), каза заместник-министърът.

Друг, по думите , важен етап в работата е било изготвянето на проект на концепция за лобизма. Въз основа на анализ на добрите европейски практики в областта на регулирането на лобизма, междуведомствена работна група в Министерството на правосъдието изготви проект на Концепция за регулация на лобистките дейности, като основа на бъдещата законодателна уредба. За да достигне до всички заинтересовани граждани и организации, проектът на концепция беше публикуван за обществени консултации на интернет страницата на Министерството на правосъдието и на Портала за обществени консултации в периода от 17 ноември до 18 декември 2023 г., припомни Мечкунова.

За да се осигури успешното изпълнение на ангажиментите на Република България, проектът на Концепция беше съгласуван предварително с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и с Европейската комисия (ЕК). Получените препоръки и коментари бяха взети предвид във финалния проект на Концепция, който беше утвърден от министъра на правосъдието през месец юли тази година, посочи Мечкунова. 

Когато се извършва при неравнопоставени условия и по непрозрачен начин, лобирането може да се превърне в нелегитимно влияние. Условие за присъединяване на България към ОИСР е съобразяването на националното законодателство с Препоръка на Съвета относно принципите за прозрачност и почтеност в лобирането (OECD/LEGAL/0379)10. Нашата страна е поела ангажимент към Европейския съюз за провеждане на реформата „Влизане в сила на законодателни мерки за регулиране на лобистки дейности“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Нуждата от такава регулация е констатирана и в доклада за България от Петия кръг на оценка на Групата държави срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, а също и в годишните доклади на ЕК относно върховенството на закона за 2021 г. и 2022 г., припомни заместник-министърът.

На границата с Турция трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни (ГПКК) "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" на изход за товарни автомобили, съобщава на страницата си Главна дирекция „Гранична полиция” на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.

Трафикът е интензивен на ГКПП "Никопол", ГКПП "Кардам" и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили на границата с Румъния. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8

Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева. 

Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза. 

За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да

Мъж на 51 г. е задържан за срок до 24 часа, след като е установено да управлява автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,13 промила. Това съобщават от областната дирекция на МВР в Ловеч.

Шофьорът е заловен при полицейска проверка на пътя Плевен - Ловеч, в района на бензиностанция на входа на Ловеч. По случая е образувано бързо производство.

Друг, 26-годишен шофьор от Тетевен е управлявал лек автомобил с 1,5 промила в издишания въздух.

Припомняме, че миналата седмица в Ябланица бе задържан 49-годишен да шофира с 2,86 промила алкохол.

Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове.  Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. 

Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.

Началото на з

Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.

Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.

„Радвам с

На въпрос каква е целта на Концепцията и ще може ли през нея, както и през дебатите около нея, да бъде дадена точна дефиниция на „лобизъм“, Мечкунова посочи, че лобизмът по своята същност е важен инструмент за противодействие на корупционните практики. Една от целите на Концепцията е да очертае ясно границата между лобирането, като допустима и легална дейност, и недопустимите корупционни практики. Затова въвеждането на ясна дефиниция що е това лобизъм е изключително важен въпрос. В Концепцията сме предложили дефиниция за лобизъм въз основа европейския опит и достиженията на някои държави с традиции в лобирането. Тази дефиниция, разбира се, ще бъде подложена на широка обществена дискусия, в която е възможно да претърпи промени, каза заместник-министърът.

Концепцията ще бъде основа за разработване на конкретни законодателни предложения за регулиране на лобистките дейности, създаване на правила и стандарти за лобизма, които осигуряват прозрачност и почтеност в лобирането. Въвеждането на стандарти и изисквания за прозрачност и отчетност при вземането на управленски решения ще допринесе за укрепване на доверието към публичната власт, добави Мечкунова.

Заместник-министърът посочи, че работната група в Министерството на правосъдието е изследвала и четирите опита до момента да има такъв закон, който макар и неуспешен е поставил пред обществото темата за лобизма още през 2002 г., когато в Народното събрание е внесен първият законопроект. Сегашната ситуацията обаче е по-различна. Ние сме изправени пред предизвикателството да създадем такава правна уредба на лобизма, която да отговаря на очакванията на нашите международни партньори и да изпълни поетите ангажименти от страна на Република България, каза тя.

Междувременно, на европейско ниво започна обсъждането и предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за установяване на хармонизирани изисквания във вътрешния пазар относно прозрачността на представителството на интереси, извършвано от името на трети държави, и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937. Бъдещата законодателна уредба ще бъде съобразена и с разпоредбите, попадащи в обхвата на това предложение, каза Мечкунова.

Тук искам да подчертая важната роля в този дебат и на медиите. Позволявам си да направя и една малка препратка към Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Причината е, че посланието и духът на закона трябваше да са други, а той сякаш остана по-познат като ,,законът за доносниците‘‘ и хората не успяха да припознаят и разберат идеята, смисълаи важността на този закон, който имаше за задача да предпази сигналоподателите от действия с цел отмъщение и да се чувстват свободни и защитени, когато упражняват своите граждански права, каза Мечкунова.

По думите дебатът за бъдещата уредба на лобизма продължава. В момента в Министерството на правосъдието се актуализира съставът на междуведомствената работна група, от която се очакват и първите предложения за нормативни текстове. Следващата стъпка от законотворческия процес е провеждането на обществени консултации по изработения законопроект. В тази фаза образно казано е „отворена вратата“ за всички, които желаят да участват в процеса по изработването на нормативния акт, като дадат своите предложения и виждания за бъдещата уредба на лобизма, каза Мечкунова. Тя добави, че законопроектът ще бъде подложен и на т.нар. междуведомствено съгласуване с всички министри и правоприлагащи органи, имащи отношение по темата. Законът за нормативните актове предвижда и изследване на съответствието на проекта на закон с практиката на Европейския съд по правата на човека, като за целта се изготвя справка от специализирана дирекция на Министерството на правосъдието, каза тя. 

Всеки законопроект задължително се съгласува и с Комисията за противодействие на корупцията относно наличието на корупционен риск. След тези многобройни процедури, законопроектът се окомплектова и се внася на заседание на Министерския съвет за одобрение, а оттам в Народното събрание. Чрез този акт изпълнителната влат „предава щафетата“ на законодателния орган. След като бъде внесен в парламента, законопроектът ще бъде подложен отново на политически и експертен дебат, посочи Михаела Мечкунова.

Необходимо е да се постигне достатъчно добра основа за създаване на ефективно работещо законодателство. Надяваме се този процес да приключи възможно най-скоро, но към момента краен срок не може да бъде предвиден, каза тя. 

Мечкунова обясни, че концепцията за лобизма е разработена след проучване на добрите европейски практики в областта на регулирането на лобистките дейности. Прегледът показва, че всяка държава членка може да определи подходящия законодателен подход за регулиране на лобистките дейности в светлината на специфичен национален контекст и обстоятелства. Законодателните подходи на „нормативно регулиране“ включват законови правила, които са задължителни за лобистите и, според случая, за длъжностните лица, които имат контакт с тях. Такива системи включват санкции от административен или наказателен характер при нарушение на установените правила, като варират от предупреждения, глоби до лишаване от свобода. Възприети са и подходи на „саморегулация“, които позволяват на лобистите сами да приемат правила за поведение и да предвиждат санкции за нарушения, коментира още заместник-министърът.

Прегледът на практиките на държавите членки на ОИСР показва, че са възприети различни подходи спрямо националния контекст. Като конкретни регулаторни модели, от които е заимстван опит, са тези на Германия, Ирландия, Австрия, Франция, Литва и др., добави Мечкунова.

Освен това въз основа на неотдавнашните изменения в законодателствата на Германия, Чехия и Ирландия концепцията се фокусира върху приемането на нов всеобхватен закон, който да включва всички необходими мерки за реформа. Концепцията има пълни или частични аналози в законите на няколко европейски държави по отношение на дефинирането на лобистките дейности и изключенията за дейности като дипломатически дейности (Австрия, Германия, Латвия), професионални дейности на журналисти (Германия, Литва), дейности на политически партии (Австрия, Франция, Германия, Латвия, Литва), дейности на религиозни организации (Австрия, Франция, Германия, Литва) и др., информира заместник-министърът.

По повод състоялата се скоро среща в Министерството на правосъдието, на която бяха обсъждани възможностите за правно регулиране на лобистката дейност у нас, Мечкунова припомни, че в срещата са участвали Българо-швейцарската търговска камара, Асоциацията на италианските предприемачи, Американската търговска палата в България, Британско- българската бизнес асоциация, Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал в България, националното представителство на „Прозрачност без граници“ и Националната организация на митническите агенти.

Основният извод от дискусията е, че очакванията към бъдещия закон, както и към Министерството на правосъдието, като водеща институция в подготовката на проекта, са големи. Ние съзнаваме тази отговорност и ще предприемем необходимите мерки за осигуряване на широк обществен диалог при подготовката на законопроекта, посочи още заместник-министърът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
На преден план
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
Местен фокус
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
На преден план
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
На преден план
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
В детайли
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Контекст
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Сфера
Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна, каза министър Евтим Милошев
Местен фокус
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Сфера
Улиците и булевардите в София, по които се движи градския транспорт, са обработени против заледяване, съобщи Столична община
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.